Klänning Palamos print Romi Maxi dress - Jaase
875 kr
Tyvärr slutsåld. Bevaka för att få ett mejl när produkten åter finns i lager
- Fria byten! (1 gång)
- Fri paketinslagning (Lägg till meddelande i kassan)
- 2-4 dagars leverans
En superhärlig boho-klänning från australiensiska Jaase för dig som gillar det jordnära i både färg och mönster. Den här långklänningen i färgen nude med orientaliskt mönster i olika färger har en härligt vacker avslappnad känsla.
V-ringningen framtill ramas in av små knappar hela vägen ner – perfekt att styla både öppen över ett linne eller stängd för en mer klassisk look. Brett smock i midjan med knytband för bästa passform. Längst ner pryder ett spetsband som är ton i ton med klänningen. Korta feminina armar. Klänningen har också 2 mycket uppskattade fickor.
Tillverkad i 100 % rayon som är mjukt, svalt och följsamt – en dröm mot huden. Den här bohemiska klänningen passar lika fint till sommarens fester som till vardags, stylad med boots, sneakers eller barfota i gräset.
Här kan du se fler bohemiska klänningar
- Färg: Nude med paisley mönster i olika färger sm grönt/rosa*
- Material: 100% rayon
- Passform: Hellång. Figurnära upptill. Avslappnad passform nertill. Elastisk midja
- Storlek: Normal. Modellen bär XS
- Tvättråd: Handtvätt, torktumla ej
- Mått rakt över i medium: Byst ca 48cm, längd ca 130cm
* Färger kan alltid se olika ut på olika skärmar. Man har också olika uppfattningar om färger.
Om Jaase:
Det australiensiska märket Jaase är kända för sina otroligt lyxiga, boheminspirerade klädkollektioner, med inspiration från hemlandets ljuva livsstil och stränder. Med sina djärva mönster och originella, livfulla tryck, kommer dessa gudomliga plagg garanterat att bli dina nya favoritplagg i garderoben. Allt från böljande långklänningar till blusar med böljande ärmar och volanger.