Träningsjacka Pavement Black - DK Active
899 kr
Tyvärr slutsåld. Bevaka för att få ett mejl när produkten åter finns i lager
- Storleksbyten utan kostnad
- 1-4 dagars leverans
Pavement Jacket är en figurnära och funktionell träningsjacka för yoga och pilates, skapad för att följa dig genom hela passet – från uppvärmning till nedvarvning. Den fungerar perfekt som ett extra lager innan kroppen blivit varm, och kan enkelt tas av när du kommer in i flödet.
Jackan är tillverkad i ett mjukt och följsamt material med 4-vägsstretch, som ger optimal rörelsefrihet samtidigt som det andas och håller dig bekväm. Den kroppsnära passformen tillsammans med strategiskt placerade sömmar skapar en smickrande silhuett med ett rent och stilrent uttryck.
Den höga kragen och dragkedjan framtill ger extra skydd mot kyla och vind – perfekt för promenader till och från studion eller tidiga morgonpass. Tumhål i ärmarna och praktiska fickor med dragkedja gör jackan lika funktionell som bekväm.
Pavement Jacket är ett mångsidigt plagg som passar lika bra för yoga, träning och promenader som i en aktiv vardag. Gör som modellen och matcha med Yogabyxor flare black eller yogaleggings Form 7/8
Modellen Madeleine bär storlek Small. Hon är 179 cm lång samt mäter 86 cm runt bysten, 64 cm runt midjan och 89 cm runt höfterna.
Information om plagget:
- Material: 77 % återvunnen nylon, 23 % spandex
- Figurnära passform för en smickrande och stilren look
- Stretchigt och andningsbart material för full rörelsefrihet
- Strategiska sömmar som framhäver kroppens form
- Dragkedja framtill och hög krage för värme och skydd
- Tumhål för extra komfort och täckning
- Två fickor med dragkedja för säker förvaring
- Perfekt som lager-på-lager-plagg för yoga och träning
- Tillverkningsland: Kina
Storleksguide: Utgå från måtten på din kropp och välj den storlek som stämmer mest överens med just din kropp. Står du mellan storlekar så väljer du den mindre om du gillar en tight och skulpterande känsla, om du istället hellre föredrar extra andrum så väljer du den större storleken.
| STORLEK | Byst (cm) | Midja (cm) |
| XS | 75-80 | 60-65 |
| S | 80-86 | 65-70 |
| M | 86-92 | 70-75 |
| L | 92-98 | 75-80 |
| XL | 98-104 | 80-85 |
| XXL | 104-114 | 85-94 |
Väl värt att nämna:
Tygerna som DK Active använder är certifierade enligt OEKO-TEX® Standard 100, vilket innebär att de är fria från skadliga och giftiga kemikalier.
Genom att använda återvunnet material i hela kollektionerna minskar de sin miljöpåverkan – utan att kompromissa med kvalitet, prestanda eller den mjuka känsla du älskar.